Przegląd właściwości wyciskarek dwuślimakowych

Przegląd właściwości wyciskarek dwuślimakowych

Wyciskarki dwuślimakowe mogą być postrzegane jako szczególnie interesująca i wartościowa alternatywa dla tych rozwiązań, które opierają się jedynie na jednym wałku ślimakowym. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wyciskarek jednoślimakowych, są one wolnoobrotowe, a co za tym idzie, sok, który można uzyskać z ich pomocą nie tylko się nie napowietrza, ale również nie emituje ciepła. W rezultacie nie trzeba obawiać się również o to, że utraci on swoje walory. Same dwuślimakowe wyciskarki do soku charakteryzują się przede wszystkim tym, że posiadają nie jeden, ale dwa wałki ślimakowe, dla których charakterystyczna jest dokładnie taka sama budowa. Ustawione są one równolegle względem siebie, choć jednocześnie wałki zazębiają się ze sobą.

Dzięki temu sam proces pozyskiwania soku różni się nieco od tego, który jest charakterystyczny dla wyciskarki jednoślimakowej. Miąższ jest miażdżony dlatego, że dwa wałki ocierają się o siebie, a to pozwala na filtrowanie soku pochodzącego z włókien i resztek miąższu i odprowadzanie go do podstawowego pojemnika. Wyciskarki są wyposażone również w zbiornik zewnętrzny, do którego trafia suchy miąższ. Konstrukcja dwuślimakowa zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na swoją efektywność i wydajność. Sprawdza się znakomicie bez względu na to, jaki rodzaj warzyw i owoców nas interesuje, radzi sobie przy tym nie tylko z cytrusami, ale również z owocami jagodowymi, warzywami liściastymi oraz z ziołami.

Z czym poradzi sobie wyciskarka dwuślimakowa? Oczywiście, w sprzedaży dostępne są nie tylko rozwiązania standardowe, ale również wyciskarki dwuślimakowe, które mają do spełnienia dodatkowe zadania. Pozwalają one między innymi na mielenie, homogenizację oraz wykonanie domowego makaronu. Jedną z największych zalet wyciskarek dwuślimakowych jest możliwość cieszenia się sokiem, dla którego charakterystyczna jest najwyższa jakość. Sok taki musi być bogaty w enzymy, witaminy oraz sole mineralne i właśnie taki jest nam gwarantowany. Nie bez znaczenia jest i to, że sok nie jest ani nagrzany, ani napowietrzony, a to poprawia nie tylko jego właściwości, ale i wytrzymałość, dzięki czemu w lodówce można go trzymać nawet przez trzy doby. Warto również zwrócić uwagę na to, że wyciskarki tego typu pozwalają nam na wyciskanie soku z niestandardowych warzyw i owoców, imponuje przy tym ilość uzyskanego soku. Oczywiście, system wieloobrotowy ma również swoje wady. Urządzenie potrafi być dość uciążliwe w czyszczeniu, a i jego montaż może okazać się dość skomplikowany.