Różnice pomiędzy wyciskarką pionową a poziomą

Różnice pomiędzy wyciskarką pionową a poziomą

Wyciskarka pozioma jak sama nazwa wskazuje pracuje w pozycji poziomej. Model poziomy to wersje wyciskarek starszej generacji, w których cały proces wytworzenia soku opiera się na technologiach i częściach wyprodukowanych około 20-30 lat temu. Silnik wyciskarki pionowej jest dwu- lub trzykrotnie więcej nastawiony na szybszą prędkość obrotów przeciwieństwie do wyciskarek pionowych, co powoduje dużą utratę składników odżywczych już w procesie tworzenia napoju. W takiej wyciskarce obroty silnika przekraczają niekiedy 100 na minutę, czyli ponad dwa razy więcej niż w wyciskarkach obecnej generacji, co w praktyce oznacza dużo gorszą jakoś uzyskiwanych soków.

Zazwyczaj przed kupieniem wyciskarki zastanawiamy się nad jej funkcjami dodatkowymi, kolorem, akcesoriami jakie posiada, a bardzo rzadko zwracamy uwagę na rok jej produkcji, co może okazać się błędem. Wyciskarka zaprojektowana i wyprodukowana kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu w dużym stopniu różni się od tych najnowszych, nie tylko technologią, ale i materiałem jakiego użyto do produkcji jej części. Może okazać się, że nie spełnia atestów jakie są obecnie wymagane od sprzętu AGD, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania i pewność użycia materiałów nieszkodliwych dla zdrowia.

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat nauka i technologia poszły mocno do przodu, obecnie jest znanych wiele materiałów, które jeszcze niedawno były tylko w sferze abstrakcji projektantów. Wyciskarki starszej generacji mają przeważnie krótszy okres gwarancji, m.in. właśnie ze względu na jakość materiałów użytych do ich produkcji. Wyciskarki pionowe nie posiadają w większości modeli wielu funkcji jakie dziś są normą w nowoczesnym sprzęcie. Brakuje funkcji automatycznego czyszczenia się urządzenia podczas produkcji soku, brakuje także funkcji przepłukania oraz wycieraczek silikonowych. Z tych względów wyciskarki takie nie są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ trzeba każdą część umyć osobno, następnie czekać aż wyschną i złożyć na powrót w całość. Jeśli będziemy chcieli korzystać dość często z tego urządzenia, musimy się liczyć z tym, że sporo czasu spędzimy na jego myciu, co niestety w krótkim czasie zniechęca do korzystania z tego urządzenia. Oprócz tego wyciskarka ma też całkiem spore rozmiary i trzeba przeznaczyć na jej przechowywanie sporo miejsca w szafkach.